آسمانخراش کندناست

آسمانخراش کندناست

آسمانخراش کندناست که مابین خیابان برادوی و خیابان چهل و دوم در نیویورک واقع شده، بخشی از پروژه ی گسترده تری بود که برای بازسازی خبابان چهل و دوم و میدان تایمز (که به آسمانخراش رویترز اثر فاکس و فوول وای واک اثر آرکویی تکنونیکا می رسید) طراحی شده بود. با اجرای این پروژه، بحث هایی در مورد ویژگی های ممتاز مرکز تاریخی شهر مطرح شد. اگرچه این بحث ها در ایالات متحده متداول نبود، ولی در اروپا امری معمول بود. البته بازسازی قسمت اصلی شهر، منهتن نیز باید مورد ارزیابی قرار می گرفت. ولی در خلال دهه ی 1930 تا ۴٠، با ساخت آسمانخراش های باشکوهی چون کرایسلر و امپایر استیت در میانه ی شهر و در دهه ی ١٩٧٠ با احداث مرکز تجارت جهانی درمرکز شهر، ساختمان سازی در منهتن متمرکز شد. ولی از دهه ی ١٩٩٠، منهتن مجبور شد مبلغ لازم برای نوسازی هسته ی اصلی اش را فراهم سازد. بدین ترتیب، آسمانخراشی که بر فراز میدان تایمز قرار داشت و برادوی نیز از آن می گذشت، دوباره بازسازی شد. به همین دلیل، در سال 1995، شهرداری شرکت ساختمانی فاکس و فوول را که به طراحان آسمانخراش های اکولوژیکی مقرون به صرفه شهرت داشتند و به محیط زیست اهمیت زیادی می دادند، برگزید. از آنجا که احیای این میدان، ناگزیر شکل جدیدی به آن می داد، طبیعتا مردم شهر از تاثیری که یک بلوک 48 طبقه ای اداری بر نواحی مجاور می گذاشت، نگران بودند. اگرچه به نظر می رسید طرح این شرکت، کاملا رضایت بخش است، ولی حتی نیویورک تایمز هم تصریح کرد که با توجه به برج هایی که اخیرا در برادوی ساخت شده، ممکن است آسمانخراش کندناست از همه بی تناسب تر باشد. به نظر می رسد برای ایجاد تناسب با قطعه زمین مورد نظر، این آسمانخراش خراب و بار دیگر بازسازی شده است.

این ساختمان دارای دو نوع نمای بیرونی است: ضلع غربی آن، دیوارنمایی از فولاد و شیشه و آسمانخراش کوتاه تر که مزین به تابلوهای آگهی شهری است. نصب این تابلوها در فرهنگ عمومی میدان تایمز مرسوم است. درحالی که نمای ضلع شرقی آن، از آجر است تا بر زیبایی فضای پارک برایانت بیفزاید. استفاده از معماری مقرون به صرفه در داخل آسمانخراش و در مکانی که استفاده از نور طبیعی به حداکثر میزان ممکن رسیده، کاملا آشکار است. انرژی آسمانخراش، به وسیله ی باتری های نیروزای نوری و سیستم سازمان یافته ای تامین می شود که برای تنظیم حرارت تعبیه شده اند و همزمان با سیستم فاضلاب عمل می کنند تا هوا را خنک سازند و بدین ترتیب، مصرف سوخت های آلوده کننده را به حداقل میزان ممکن کاهش دهند. 

آسمانخراش کندناست از دو متوازی السطوح به هم پیوسته تشکیل شده است. متوازی السطوح آجری کوتاه تر در سمت شرق و دیگری، با نمایی از شیشه و فولاد در سمت غرب که به مثابه ی روکشی برای سازه ی کوتاه تر است. این آسمانخراش با دیواره ی شیشه ای بالای آن و دیواره ی آجری پایین، تناسب فوق العاده ای با فضای زیبای پارک برایانت مجاور آن دارد. در بخش فوقانی این آسمانخراش از سمت میدان تایمز، نمای پیش ساخته ای از فولاد و شیشه به چشم می خورد.از ویژگی های پایه ی سنگ نمای این آسمانخراش، دو ورودی بزرگ مزین، دیواره ی شیشه ای ساختاری و سقف طره ای بزرگی است که ورودی های این آسمانخراش را می پوشاند. 

تالار مرکزی به دلیل دیواره ی شیشه ای ساختاری آن بسیار پرنور است. این دیواره، تالار مرکزی را از بخش خارجی آسمانخراش و نورپردازی مصنوعی پشت سقف پرده مانند آن مجزا می سازد.علاوه بر این، کل تزیینات فضای داخلی بر اساس ویژگی های اکولوژیکی و مقرون به صرفه بودن مصالح آن انتخاب شده است. ویژگی جالب توجه این آسمانخراش وجود کافه ای در طبقه ی چهلم است که فرانک گری آن را طراحی کرد. در تزیینات این کافه، از تیتانیوم آبی رنگ و روکاری از جنس فولاد وچوب زبان گنجشک استفاده شده است. تمام رستوران های اصلی، پیرامون آسمانخراش قرار دارند، در حالی که در بخش میانی، میزها با دیواره های شیشه ای منحنی شکل محصور شده اند. این دیوار ها فضایی خصوصی درمحوطه ای عمومی به وجود آورده است.

آسمانخراش کندناست، براساس مدرن ترین معیار ها وشیوه های موجود ساخته شده است. در حین ساخت این بنا، تنها دو حادثه اتفاق افتاد که به شکل نوبنیاد این نماد منهتن جدید، آسیب وارد کرد. ولی رویدادهای ناگوار سال ١٩٩٩، مانع تکمیل آن نشد. پس از اتمام ساخت، موسسه ی بین المللی معماری آمریکا و AIA در ایالت نیویورک، به دلیل ویژگی های منحصر به فرد تکنولوژیکی و اکولوژیکی این آسمانخراش، آن را به رسمیت شناختند. 

 

پاسخ گویی 8 الی 17 ساعت 8 الی 17 پاسخ گوی شما هستیم
تلفن:031-33807148 031-33807148
info@stonekala.com info@stonekala.com