7 ايده گودال گفتگو يا نشيمن فرورفته

7 ايده گودال گفتگو يا نشيمن فرورفته

نشیمن های فرورفته (Sunken Living Room) برای ایحاد فضایی راحت و صمیمی در داخل یک فضای بزرگتر، ایده آل هستند. امروزه طراحی و معماری داخلی خانه های مدرن به سمت ایجاد فضاهای بدون مرز پیش می رود به این معنا که در یک خانه، فضاهایی مانند اتاق نشیمن، آشپزخانه و اتاق ناهار خوری به وسیله موانعی مانند در یا دیوار از هم جدا نمی شوند؛ نشیمن های فرورفته ایده بسیار خوبی برای این نوع خانه ها هستند. یک اتاق نشیمن فرورفته می تواند به فضا احساس لوکس بودن را القا کند. در بسیاری از این نشیمن ها از مبلمان و اثاثیه سفارشی استفاده می شود تا دقیقا مطابق با سلیقه صاحب خانه باشد.

نشیمن فرورفته نشان داده شده در تصویر بالا، بخشی از یک خانه عظیم بدون مرز می باشد. از این زاویه می توان راه پله منحنی شکل مدرن، فضای بازی و استخر در سمت چپ، فضای بازی و سرگرمی در گوشه راست و آشپزخانه در قسمت انتهایی ساختمان را مشاهده کرد. در این طراحی با ایجاد این نوع نشیمن یک فضای خصوصی ایجاد شده است. فضای نشیمن در واقع یک برش دایره شکل نسبتا عمیق در کفپوش بلوط تیره می باشد که قرینه این دایره در سقف هم ایجاد شده است. مبلمان به کار رفته شده در این قسمت به صورت توکار بوده و با روکش مخمل بیسک پوشانده شده که با میز وسط هماهنگی کامل دارد. کل این مجموعه از دو قسمت با چهار پله قابل دسترسی می باشد.

هرچند ایده ی ایجاد اتاق های نشیمن بر روی سطحی پایین تر از کف، ایده ای جدید است که در خانه های مدرن استفاده می شود، مشابه همین مفهوم در خانه های قدیمی تر نیز قابل مشاهده است. این نوع طراحی باعث می شود تا ضمن حفظ بدون مرز بودن فضا، قسمت های مختلف از هم مجزا شوند و نشیمن مانند یک قسمت مجزا به نظر برسد.

هرچند نشیمن های فرورفته دید متفاوت و شخصی سازی شده ای به یک خانه می دهد، باید قبل از اجرا کردن این نوع نشیمن ها نکاتی را در نظر گرفت. این نکات در موارد زیر قید شده است:
  1. فضای موجود: اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای ایجاد فضای نشیمن فرورفته را دارید. به عنوان یک قانون کلی، این مدل نشیمن برای فضاهای بزرگتر از معمول و فضاهای بدون مرز مناسب هستند. این مورد و مورد بعدی کاملا به هم مربوط می باشند.

  2. فضای در نظر گرفته شده: تعیین کنید که چه مقدار از فضا را می خواهید به نشیمن خود اختصاص دهید؛ شما می توانید تمام فضا، فضایی کوچک در کنار شومینه، فضایی نیمه خصوصی یا گوشه ای دنج برای خواندن را برای این کار تعیین کنید. تعیین کردن این مورد می تواند در مشخص کردن مورد بعدی موثر باشد.

  3. عمق نشیمن: تعیین کنید که می خواهید سطح نشیمن را تا چه حد پایین ببرید. آیا می خواهید تغییر سطح ملایم داشته باشید یا یک نشیمن عمیق؟بعد از در نظر گرفتن موارد بالا، باید در مورد مزایا و معایب نشیمن های فرورفته نیز اطلاع پیدا کنید. در متن زیر، برخی از این مزایا و معایب به صورت لیست وار قید شده اند:
  1. این نوع نشیمن باعث می شود تا بدون اینکه نیاز به بالا بردن ارتفاع سقف باشد، فضای خانه بازتر به نظر برسد. به خصوص برای مکان های که ارتفاع سقف در همه ی قسمت های آن یکسان است، با این ایده، قسمت نشیمن برجسته تر نشان داده می شود.

  2. فضا های مختلف یک خانه را بدون نیاز به دیوار یا موانع دیگر مجزا می کند و حریم خصوصی در فضا ایجاد می کند.

  3. فضا ها را برجسته سازی می کند و باعث می شود تا نسبت به یکدیگر متمایز به نظر برسند.

  4. در صورتی که فضای در نظر گرفته شده برای نشیمن فرورفته کوچک باشد، می تواند باعث خفگی و تنگی آن شود.

  5. در صورتی که تغییر ارتفاع نامحسوس بوده و به آسانی قابل دیدن نباشد می تواند موجب آسیب دیدگی افراد شود.

  6. هزینه نسبتا بالایی دارد به ویژه اگر در یک فضا بازسازی انجام شود.در ادامه این مطلب، 7 مورد از بهترین نشیمن های فرورفته نشان داده شده که اطلاعات مختصری در مورد هریک از این آن ها شده است.

sunken living room 1 - stonekalaاین نشیمن مربوط به قرن معاصر و در یک خانه با نقشه باز قرار دارد. همانطور که از تصویر مشخص است، نشیمن در کنار آشپزخانه قرار داشته و این دو فضا به وسیله یک میز بار طویل از هم مجزا شده اند. منطقه بزرگی که به نشیمن اختصاص داده شده فرورفتگی ملایمی نسبت به سطح دارد که باعث می شود تا احساس بسته بودن فضا در آن نسبت به نشیمن های عمیق کمتر باشد. فرورفتگی موجود در نشیمن بر بلندی سقف تاکید داشته و تیرهای بدون پوشش، سازه را بیشتر نمایان می کند. تیرهای چوبی، رنگ سفید ساده، کفپوش و در و دیوار طلایی از جنس ساج، تضاد زیبایی را با حس صنعتی که تیرهای آهنی دارد به وجود می آورد. اسباب و وسایل استفاده شده بسیار ساده و راحت می باشند مانند مبل L شکل بزرگ، یک نیمکت چرمی، یک میز قهوه خوری مشکی مدرن و یک میز کنسول ساده. تلوزیون، به صورت تو کار در قسمت پایینی یک میز کابینت مانند قرار دارد که یک فضای سرگرمی ساده ایجاد کرده است.

sunken living room 2 - stonekalaسبک معماری منحصر به فرد این خانه یک فضای داخلی باز و پویا را به وجود آورده است. سقف های بلند همراه با نور آسمان که از دریچه سقفی وارد می شود و پنجره های قدی سراسری که از کف تا سقف ادامه دارد، فضا را نورانی نموده است. از نظر سبک، سبک های مختلفی با هم تلفیق شده اند اما سعی شده تا فضا و رنگ ها خنثی بمانند. قسمت نشیمن فرورفته شکل منحصر به فردی دارد که با شکل هندسی معماری بنا مطابقت دارد. این فضا بسیار بزرگ می باشد و به دلیل مجهز نبودن آن به ابزار سرگرمی، کاربرد اصلی آن، اصولا به عنوان نشیمن یا پذیرایی می باشد. مبلمان ماژولار به جز قسمت شومینه و پله ها، اطراف فضای نشیمن را فراگرفته است. استفاده از مبل های ماژولار مدرن، میزهای لاکی چینی، فرش فرانسوی مدور و المان های دیگر، یک ترکیب گلچین شده را ایجاد کرده است.

sunken living room 3 - stonekalaبر خلاف نمونه های قبلی نشیمن های فرورفته ، که باعث ایجاد فضاهای مجزا می شود، این نمونه مرزبندی بسیار ملایم تری بین فضا ها به وجود آورده است. به جای قرار دادن دو یا سه پله، تنها از یک پله برای پایین آوردن سطح استفاده شده است که موجب می شود بدون نیاز به جداسازی کامل فضا ها از یکدیگر، آن ها را قاب بندی کرد. در این نشیمن از وسایل و مبلمان سنتی الهام گرفته شده از فرهنگ گرجستان استفاده شده که به فضای آن زیبایی و رسمیت می دهد. با وجود لوستر لوکس و چوب های مرغوب به کار رفته شده در مبلمان، فضا با سفید بودن کف و دیوارها تلطیف شده است. بلندی سقف و پنجره های قدی باعث شده تا وسایل و مبلمان بیشتر خود را نشان دهند.

sunken living room 4 - stonekalaنشیمن های فرورفته برای ایجاد TV Room ها و اتاق های سرگرمی نیز مناسب هستند چرا که احساس صمیمیت و راحتی ایجاد می کنند. به علاوه، این نشیمن ها موجب می شوند تا فضا بزرگتر به نظر برسد چرا که ارتفاع آن قسمت افزایش می یابد. طرح بالا یک TV Room ساده در یک محیط بسته با پنجره های تمام قد بزرگ را نشان می دهد که با مبلمان L شکل بزرگ با روکش پلیسه دار، میز چرمی در وسط و دو صندلی کناری مبله شده است. تلوزیون بر روی دیواری با بلوک های مربعی چوبی قرار دارد که تنوع رنگ این چوب ها علاوه بر هارمونی، بافت زیبایی در محیط ایجاد کرده است.

sunken living room 5 - stonekalaتصویر بالا یک اتاق نشمین مدرن بسیار زیبا با پنجره های بزرگ قدی، سقف بلند و منظره بیرونی شگفت آور را نشان می دهد. سبک مینیمالیستی این نشیمن با استفاده از مبلمان و اثاثیه بسیار ساده و رنگ و نوع چوب و مصالح به کار رفته به خوبی نشان داده شده است. دیوارها، سقف، درها و پنجره ها همه به رنگ سفید هستند در حالی که کف از جنس چوب افرا می باشد که به فضا گرمی می دهد. شومینه مدرن با تایل های سنگ خاکستری پوشانده شده در حالی که تمامی مبلمان به جز مبل تکی مشکی، کرم-سفید می باشد.

sunken living room 6 - stonekala

عناصر به کار رفته در طراحی داخلی این اتاق نشیمن بسیار مدرن است؛ نقشه ی باز، سقف بلند، دیوارها و زمین به رنگ روشن و پلکان و نرده های مدرن از جمله این عناصر هستند. رنگ های اجزای داخلی نشیمن به سبک آرت دکو گرایش داشته، در حالی که اثاثیه استفاده شده ترکیبی از سبک های دوره ای می باشد. در این نشیمن فضا به وسیله ی فرش های سنتی قاب بندی شده که رنگ های زنده این فرش ها توجه افراد به فضا را افزایش می دهد. کاناپه کلاسیک با روکش بنفش مخملی با گیاهان بلند قاب بندی شده است.

sunken living room 7 - stonekalaسقف بلند، پنجره های بسیار بزرگ و منظره بسیار زیبا از محیط اطراف؛ این اتاق نشیمن می تواند رویای بسیاری از افراد باشد. رنگ سفید دیوارها، پنجره ها، و درها در انتخاب اثاثیه و لوازم آزادی و انعطاف پذیری بسیاری را به شما می دهد. در این مثال اتاق نشیمن با یک فرش سفید مدرن که با رنگ کفپوش در تضاد است قاب بندی شده. به دلیل اینکه اکثر اثاثیه قابل مشاهده در محیط، ترکیبی از رنگ مشکی، سفید و استیل دارند، کاناپه L شکل قرمز مخملی با کوسن هایی که نقش پوست حیوانات را بر خود دارند، کاملا در فضا خود را نشان داده و جلب توجه می کند.

 

پاسخ گویی 8 الی 17 ساعت 8 الی 17 پاسخ گوی شما هستیم
تلفن:031-33807148 031-33807148
info@stonekala.com info@stonekala.com