سندبلاست چیست؟

سندبلاست چیست؟

سندبلاست (sandblast) یک واژه انگلیسی است که از دو کلمه sand (شن) و blast (انفجار) تشکیل شده است. در طی عملیات سندبلاست، سیلیس یا ماسه را به وسیله ی پمپ های باد بسیار قوی (فشار زیاد هوا) به سمت سطح مورد نظر پرتاب می کنند که باعث می شود تمام زنگ زدگی ها، خرابی ها و نقوص سطح از بین برود. سندبلاست کاربرد بسیار زیادی در زنگ زدایی سطوح و قطعات فلزی دارد. همچنین برای آماده سازی قطعات قبل از آبکاری نیز از آن استفاده می شود.

ماشین های سندبلاست - stonekalaسندبلاست در صنعت سنگ

سندبلاست در ابتدا به صورت نواری بر روی سنگ های گرانیت برای کاهش لغزندگی سطح آن استفاده می شد، بدین صورت که تمام قسمت های سنگ به جز نواری که عملیات سندبلاست باید بر روی آن انجام می شد را پوشانده و با پمپ باد ماسه را به سمت آن پرتاب می کردند. با این کار علاوه بر کاهش لغزندگی سطح سنگ، زیبایی آن چند برابر می شود. قبل از انجام سندبلاست امکان استفاده از سنگ گرانیت در مناطق بارانی و یا مکان هایی که آسیب دیدگی به علت لغزندگی ممکن باشد، وجود نداشت اما با این ترفند مشکلاتی از این قبیل حل شدند و امروزه سنگ گرانیت در تمام مناطق جغرافیایی و در تمامی بخش های ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی دیگر از کاربردهای سندبلاست در صنعت سنگ، ایجاد حکاکی بر روی سنگ می باشد که بیشترین استفاده آن برای ایجاد نقش و نگار و نوشته بر روی سنگ مزار است. روش اجرای سندبلاست در این مورد با روش های دیگر کمی متفاوت است. در حکاکی، از ماسه و سیلیس های بسیار ریز و با درجه صافی مخصوص استفاده می کنند. هرچه دانه بندی ذرات ریزتر باشد، پروفیل ایجاد شده بر روی سطح ریزنقش تر خواهد بود. البته فشار هوا و زاویه پرتاب ماسه نیز از عوامل تاثیرگذار بر کیفیت حکاکی می باشد.

 

پاسخ گویی 8 الی 17 ساعت 8 الی 17 پاسخ گوی شما هستیم
تلفن:031-33807148 031-33807148
info@stonekala.com info@stonekala.com