چرمی کردن سنگ

چرمی کردن سنگ

امروزه علایق طراحی های مدرن به سمت استفاده از مواد و مصالح دارای بافت گرایش پیدا کرده است. نمایش بیش از اندازه بافت اجسام و بزرگنمایی آن، در دنیای طراحی امروز کاربرد فراوانی دارد. این گرایش، در دنیای سنگ نیز به خوبی دیده می شود و تمایل طراحان ساختمان و خریداران خانه، به سنگ های چرمی شده و یا هوند شده افزایش یافته است.

سنگی که شما انتخاب می کنید بر روی ظاهر محیط و احساسی که از طریق آن منتقل می شود تاثیر دارد. نوع پرداختی که روی سنگ انجام می شود نیز بر رنگ و عمق سنگ تاثیر می گذارد. برای اعمال عملیات ساب بر روی سنگ، از دستگاه ساب استفاده می شود که در درون این دستگاه قطعاتی به نام لقمه به کار می رود. لقمه ها اشکال و جنس های مختلفی دارند که هریک از آن ها برای به کار رفتن در مراحل مختلف یک ساب به خصوص مناسب است. در ابتدا یک قطعه اسلب بر روی نوار نقاله قرار داده می شود و توسط آن به زیر دستگاه ساب منتقل می شود. با توجه به نوع سنگ و نوع ساب مورد نظر، لقمه های مشخصی روی دستگاه سوار می شود. سپس دستگاه شروع به حرکت کرده و با استفاده از لقمه ها که مانند سمباده عمل می کنند، سطح سنگ را می ساید تا به نقطه مورد نظر برسد.پرداخت صیقلی

در روند صیقلی کردن سنگ، رنگ ها و ویژگی های موجود در سطح سنگ برجسته تر نشان داده شده و بزرگنمایی می شوند. این پرداخت، سنگ را صاف، صیقلی، براق و آینه مانند می کند و  در نتیجه سطح سنگ قابلیت بازتاب دادن اجسام را پیدا می کند. سنگ صیقلی شده، شفافیت خود را برای مدت طولانی حفظ می کند و مراقبت و تمیز کردن آن نسبتا آسان است.

سنگ های صیقلی معمولا به عنوان میز بار یا اپن، دیوار داخلی، سنگ کابینت و یا تزئینات استفاده می شوند. لازم به ذکر است که هر سنگی قابلیت چرمی شدن را ندارد لذا قبل از تصمیم گیری برای انجام هر کاری بهتر است با یک متخصص مشورت کنید.

برای پرداخت سنگ به صورت صیقلی، از لقمه های نرم تر استفاده می شود. ساب از لقمه با درجه سختی بیشتر آغاز شده و با نرم ترین لقمه پایان می یابد. سپس از لقمه اسیدی که حاوی ذرات اسیدی است برای ساب استفاده می شود که سطح سنگ را براق نموده و به آن شفافیت می دهد. پس از این مرحله، لقمه شوینده به کار برده می شود که تمام اسید باقی مانده در بر روی سنگ را شستشو می دهد و آن را برطرف می کند. پس از این نوع ساب معمولا از مواد پرکننده یا رزین بر روی سنگ استفاده می شود.


لقمه سنگبری - استون کالاپرداخت چرمی

یکی از انواع پرداخت سنگ که اخیرا محبوبیت فراوانی پیدا کرده است، پرداخت چرمی است. چرمی کردن سنگ بافت آن را بزرگنمایی می کند، به سنگ عمق می دهد و رنگ طبیعی آن را حفظ می کند. سنگ چرمی شده کمی براق است اما درخشش و شفافیت سنگ صیقلی را ندارد. همچنین تمیز نگه داشتن و مراقبت از سنگ های چرمی شده راحت تر است چرا که لکه آب و سایر مواد و اثر انگشتان بر روی آن نمی ماند. این نوع سنگ ها بیشتر به عنوان سنگ کابینت و دیوارهای خارجی به کار می روند.

برای ساب چرمی از لقمه های فرچه مانند که سخت تر هستند استفاده می شود. این لقمه ها سوراخ ها و پستی و بلندی های سطح سنگ را بیشتر نمایش می دهد. در ساب چرمی نیز مانند ساب صیقلی، عملیات از سخت ترین لقمه آغاز شده و با نرم ترین لقمه پایان می یابد.


لقمه چرمی - استون کالا

 

پاسخ گویی 8 الی 17 ساعت 8 الی 17 پاسخ گوی شما هستیم
تلفن:031-33807148 031-33807148
info@stonekala.com info@stonekala.com