کوارتز چیست؟

کوارتز چیست؟

احتمالا کوارتز گیج کننده ترین سنگ طبیعی به شمار می آید. یک جستجوی سریع در اینترنت در مورد این سنگ، اطلاعات نامنظم و گاه متناقض به شما می دهد. برخی عقیده دارند که کوارتز خراش برمی دارد یا دچار خوردگی می شود و برخی دیگر با این عقیده مخالفند. برخی تصور می کنند که این سنگ، ترکیبی از مرمریت و گرانیت است و برخی دیگر معتقدند که سختی آن حتی از گرانیت هم بیشتر است. کدام یک از این جملات صحیح است؟ چرا چنین گزارشات متناقضی در مورد کوارتز وجود دارد؟

قطعی ترین راهی که می توانیم از طریق آن به نتیجه درست برسیم، زمین شناسی است.

واقعیت این است که در اغلب موارد سنگ های مختلف به صورت نادرست (عمدا یا سهوا) به عنوان کوارتز نام گذاری شده اند. البته برخی از سنگ هایی که به عنوان کوارتز شناخته شده اند واقعا کوارتز هستند اما بعضی از آن ها، مرمریت یا مرمریت های دولومیتی هستند که به اشتباه به عنوان کوارتز برچسب گذاری شده اند. به دلیل رفتار متفاوت سنگ هایی که کوارتز خوانده می شوند، برخی تصور می کنند که کوارتزهای مختلفی وجود دارد که هریک ویژگی های متفاوتی دارند؛ در حالی که واقعیت این است که کوارتز از خصوصیات مشخص و ثابتی برخوردار است.کوارتز چیست؟

کوارتز یک سنگ دگرگونی است که بخش عمده آن از ماده معدنی به نام کوارتز تشکیل شده است. این سنگ، سفر زمین شناسی خود را به شکل دانه های شن و ماسه که ممکن است در ساحل، کویر یا بستر رودخانه ها قرار داشته باشند، آغاز می کند. به تدریج، این دانه ها در کنار هم جمع شده و به هم فشرده می شوند و باعث ایجاد سنداستون می گردند. اگر این قطعات سنداستون در زیر سنگ ها و صخره ها دفن شود، در معرض فشار و حرارت قرار می گیرد؛ با مقادیر کافی از این حرارت و فشار، دانه های شن و ماسه شکل اصلی خود را از دست داده و با دانه های مجاور خود ترکیب می شوند و باعث ایجاد یک تکه سنگ مقاوم و متراکم می شوند که به این روند دگرگونی گفته می شود. فرایند تشکیل این سنگ شباهت بسیار زیادی به تبدیل دانه های برف به کوه های بزرگ یخی دارد.

کوارتز معمولا رنگ روشن یا سفید دارد چرا که اکثر دانه های تشکیل دهنده آن روشن هستند. مواد معدنی دیگر که توسط آب های زیرزمینی حمل می شوند می توانند هاله های سبز، آبی یا قرمز به آن اضافه کنند. کوارتز های ون گوگ (Van Gogh) و ازول ماکاباس (Azul Macaubas) نمونه های رنگارنگ این سنگ هستند.خصوصیات کوارتزسختی

لازم نیست یک زمین شناس باشید تا سختی و دوام کوارتز را بستایید. این سنگ در مقیاس Mohs درجه سختی 7 را دارد. این درجه باعث شده تا این سنگ بسیار مقاوم بوده و همچنین از سنگ های دیگر قابل تشخیص باشد. درجه 7 در مقیاس Mohs بدین معناست که این سنگ از شیشه و یا تیغه چاقو سخت تر است. این ویژگی ها به راحتی با یک نمونه کوچک از سنگ، قابل آزمایش هستند.

Mohs hardness scale - stonekalaاگر سنگی به عنوان کوارتز نام گذاری شده و نرم است، به اشتباه نام گذاری شده است. واژه "کوارتز نرم" به کار می رود تا توجیهی باشد برای سنگی که به عنوان کوارتز نام گذاری شده اما مانند کوارتز واقعی، سخت و مقاوم نیست. سنگی به عنوان کوارتز نرم به هیچ وجه وجود ندارد.مقاومت در برابر اسید

کوارتز در برابر اسیدهایی مانند آب لیمو یا سرکه دچار کوچکترین خوردگی نمی شوند. در مقابل، مرمریت ها و مرمریت های دولومیتی، در برابر چنین اسید هایی آسیب پذیرند. مرمریت های دولومیتی کمی آهسته تر از مرمریت های معمولی خورده می شوند ولی کوارتز در برابر این اسید های معمولی آشپزخانه، مقاوم است.تخلخل

کوارتز ها از نظر تخلخل، طیف مختلفی دارند. برخی از کوارتز ها مانند کوارتز تاج محل یا دریای مروارید شدیدا دگرگونی شده اند (در معرض فشار و حرارت شدید تشکیل شده اند) و به همین علت دانه های تشکیل دهنده آن ها کاملا به هم فشرده شده است. در مقابل، ماکاباس سفید و ماکاباس کلکته در معرض فشار کمتری قرار داشته اند به همین دلیل میزان تخلخل آن ها بیشتر می باشد و نیاز به درزگیری دارند.چگونه کوارتز واقعی را تشخیص بدهیم؟

ممکن است این مسئله ذهن شما را مشغول کرده باشد که با وجود ادعاهای متناقض در مورد کوارتز، تشخیص این سنگ از سایر سنگ ها چگونه امکان پذیر است. خوشبختانه یک آزمایش بسیار ساده به نام "تست شیشه" برای این کار وجود دارد. با استفاده از این تست چه به عنوان یک تاجر سنگ و چه به عنوان یک خریدار، میتوانید از نام گذاری درست سنگی که به عنوان کوارتز به شما عرضه می شود، اطمینان حاصل کنید.


تست شیشه
  • از یک قطعه شیشه استفاده کنید.

  • یک قسمت سخت از سنگ، ترجیها یک قسمت نوک تیز را انتخاب نمایید.

  • قطعه شیشه را روی یک میز قرار دهید و سعی کنید با تکه سنگ نوک تیز روی آن خراش ایجاد کنید. به سختی فشار دهید.

  • خراش ایجاد شده را بررسی کنید. آیا واقعا خراشی روی شیشه ایجاد شده یا تنها ردی از پودر سنگ وجود دارد؟glass test - stonekalaنتیجه تست چه معنی دارد؟
  • کوارتز واقعی به راحتی شیشه را خراش می دهد و شما می توانید صدای خرد شدن آن را بشنوید و فرورفتن آن را در شیشه را احساس کنید. در صورتی که خراش ایجاد شده واضح باشد یعنی سنگ مورد تست کوارتز واقعی است.

  • در صورتی که سنگ مورد تست کوارتز نباشد، یا خراشی به جا نمی گذارد و یا خراش کمی به جا می گذارد. معمولا سنگ های دیگر روی شیشه سر می خورند و صدایی ایجاد نمی کنند، تنها ردی از سنگ پودر شده باقی می گذارند.اگر بخواهید یک سنگ اپوکسی شده فاقد لبه نوک تیز را تست کنید باید چه کاری انجام دهید؟

شما میتوانید تستی مشابه تست شیشه را با تیغه یک چاقو انجام دهید. سعی کنید با تیغه چاقو روی تیل یا اسلب سنگ خراش ایجاد کنید. کوارتز اصلی خراش برنمی دارد و یا خراش بسیار سطحی در آن ایجاد می شود. در حالی که مرمریت یا دولومیت به راحتی خراشیده می شود.

knife blade test - stonekalaتست خوردگی

آب لیمو یا سرکه را روی سطح اسلب بریزید و بگذارید بر روی آن بماند، سپس آن را پاک کنید و سطح آن را برای تاثیرات احتمالی چک کنید. در صورتی که سنگ آسیب دیده باشد، ناحیه خورده شده روشن تر یا تیره تر به نظر می رسد و یا از درخشندگی سطحی آن کاسته می شود. در صورت مواجهه با سرکه یا آب لیمو، مرمریت به صورت واضحی دچار خوردگی می شود، در مورد مرمریت دولومیتی، این خوردگی نامحسوس تر می باشد. در مقابل، کوارتز هیچگونه آسیبی در مقابل اسید نمی بیند؛ هرچند در نظر داشته باشید که اسید های قوی لکه زدایی حتی می توانند کوارتز و گرانیت را نیز دچار خوردگی کنند. در این مطلب منظور از خوردگی، اثر اسید های مورد استفاده روزمره می باشد.مواردی که به تشخیص کوارتز از سنگ های غیر کوارتز کمکی نمی کنند

کوارتز و مرمر - استون کالا


کوارتز و مرمریت از نظر ظاهری بسیار به هم شبیه هستند به همین دلیل تشخیص آن ها از یکدیگر مشکل است.

سمت راست: مرمریت امپرادور لایت – سمت چپ: کوارتز تاج محلکشور مبدا، قیمت یا اسم سنگ از جمله موارد قابل اطمینان برای تشخیص کوارتز بودن سنگ نیستند. در موارد بسیاری، حتی تشخیص مرمریت از کوارتز نیز به صورت بصری ممکن نیست. به همین علت است که آزمایش های ذکر شده بسیار مفید هستند.تفوت بین کوارتز و گرانیت چیست؟

گرانیت به طورکلی نوعی متفاوت از سنگ های طبیعی می باشد که از مواد مذاب تشکیل شده است. از نظر بصری، نقطه هایی تیره تر از زمینه، به طور مشخص در سطح گرانیت پراکنده شده اند، در حالی که کوارتز یا رنگ های تیره ندارد و یا خطوط نامحسوس با رنگی به جز رنگ زمینه در سطح آن وجود دارد.

گاهی گرانیت به اشتباه، به عنوان کوارتز نام گذاری می شود که البته اشتباه بسیار بزرگی نیست چرا که این دو سنگ ویژگی های مشابه بسیاری دارند. هر دو از شیشه سخت تر هستند و توسط اسید خورده نمی شوند. از نظر زمین شناسی، این دو سنگ در دسته بندی متفاوت قرار دارند، اما این مسئله در کاربرد این دو سنگ تاثیر چندانی ندارد.زمین شناسی کمک کننده است

تناقضات بین کوارتز و مرمریت قابل درک هستند، سنگ ها ظاهر شبیه به هم دارند و وجود اطلاعات متناقض باعث دامن زدن به اشتباهات می شود. خوشبختانه، ویژگی های بارز کوارتز امکان تشخیص آن را از سایر سنگ ها فراهم کرده است. استفاده از تست های مختلف از جمله تست های ذکر شده در همین مطلب، می تواند اطمینان شما را نسبت به جنس یک سنگ بالا ببرد.


 

پاسخ گویی 8 الی 17 ساعت 8 الی 17 پاسخ گوی شما هستیم
تلفن:031-33807148 031-33807148
info@stonekala.com info@stonekala.com