نورپردازی سنگ – نوردهی به طراحی های سنگی

نورپردازی سنگ – نوردهی به طراحی های سنگی

تنوع سنگ طبیعی در دسترس برای طراحان و معماران سرسام آور است. تنها فراگیری تفاوت دسته بندی های اصلی سنگ (مانند گرانیت، مرمریت و لایمستون) به اندازه کافی سخت است چه برسد به زمانی که طراحان بخواهند تفاوت اعضای هر دسته بندی (مانند گرانیت مشکی و گرانیت قرمز یا لایمستون مرودشت و لایمستون اسلام آباد) یا حتی شاخه های ریزتر این اعضا را درک کنند. (برای مثال مرمریت دیپلمات کد 2003 و 2024)

این سلسله مراتب حتی در این نقطه هم متوقف نمی شود بلکه بسته به نور انتخاب شده برای برجسته تر نشان دادن ویژگی های سنگ، می توان نتایج بسیار متفاوتی به دست آورد. انتخاب هایی که برای نوردهی به سنگ می توانید داشته باشید شامل موارد زیر هستند:
  1. نور طبیعی یا مصنوعی

  2. نورهای رشته ای، LED ها یا حباب های نور قدیمی

  3. نور سفید یا رنگی

  4. نوردهی از بالا به پایین یا برعکس

  5. نور محیط، نور نقطه ای یا نوردهی اشیاء

  6. نور روز یا نور شبنور روز

ممکن است تصور کنید که نور روز در تمامی مناطق یکسان است ... اما واقعیت این است که شدت نور طبیعی می تواند در مکان های مختلف متفاوت باشد. طول روزها در عرض های جغرافیایی مختلف، تفاوت دارد، علاوه بر این انعکاس نور و سایه ها نیز در محیط های مجزا متفاوت اند (برای مثال ارتفاعات متفاوت یا حتی جهت های مختلف یک ساختمان). هم طراحان و هم معماران باید به این تفاوت های ریز را مورد توجه قرار دهند.

چند قانون کلی برای نوردهی به سنگ طبیعی در زمان روز وجود دارد. اول، بیایید به یک نکته بدیهی توجه کنیم، بهترین گزینه ها پنجره های دیواری و سقفی هستند. با کمی پیش بینی می توانید از این دو گزینه هر سه نوع نوردهی (محیط، نقطه ای و نوردهی اشیاء) را انجام دهید.

نوردهی نقطه ای – استفاده از پرتوهای نور باریک برای برجسته نشان دادن یک فضای خاص یا یک شی در یک اتاق. پنجره های سقفی کوچک در مکان های استراتژیک بهترین انتخاب برای این کار هستند.نوردهی اشیاء – نوردهی به یک عنصر معماری مانند دیوار، شومینه، راه پله یا یک بافت جذاب. پنجره های سقفی و پنجره های دیواری کوچک هر دو گزینه مناسبی هستند.

نور محیط – نوری که فضای گسترده ای را در بر می گیرد و به طور کلی، تمام فضا را روشن تر می کند. مثلا پنجره های قدی یا سقفی بزرگ.

واضح است که زاویه نور خورشید نیز باید در نظر گرفته شود؛ اما هنر واقعی آن است که بدانیم با فضاهایی که نور طبیعی به آن ها نمی رسد چه کنیم. آیا باید آن ها را با نور مصنوعی روشن کنیم یا اجازه بدهیم نسبت به سایر مکان ها تیره تر بمانند؟


نورپردازی سنگ طبیعی - استون کالا

در تصویر بالا، فضای زیر راه پله با نورهای نقطه ای روشن شده که یک فضای موهوم در اتاق ایجاد کرده است. برخلاف پنجره بزرگ که در سمت چپ خارج از عکس قرار دارد، نور زیادی به قسمت زیرپله ها نرسیده است. هرچند، در تصویر پایین فضای زیر راه پله و بالکن به صورت تیره رها شده است که باعث ایجاد یک مکان دنج به دور از فضای باز اطراف شده است.

نورپردازی سنگ - استون کالانوردهی به سنگ طبیعی – نوردهی از پایین به بالا یا از بالا به پاییننوردهی بالا به پایین

به طور کلی نورهایی که به پایین اشاره می کنند باعث ایجاد فضاهای شخصی و مناطق دنج می شوند. در این حالت توجه افراد به انبوه نوری که پایین تابانده شده است جلب می شود، که آن را برای ایجاد فضاهای غذاخوری مناسب می کند (مثلا بالای میز نهارخوری).

در بسیاری از ساختمان های بزرگ در قسمت خدمات عمومی برای ایجاد فضای صمیمی و راحت تر برای صحبت افراد با کارکنان از نورهای بالا به پایین استفاده  می شود.

نورهای بالا به پایین بیشتر برای برجسته کردن ویژگی های خاص برای مکان هایی که می خواهیم تاثیرگذاری نامحسوسی داشته باشند استفاده می شود. برای مثال یک میز نهارخوری صیقلی، ممکن است انعکاس نور بیش از حدی برای نوردهی نقطه ای داشته باشد اما با نوردهی بالا به پایین می تواند چشم گیر به نظر برسد.


نورپردازی دکوراسیون - استون کالا

هرچند نوردهی بالا به پایین همیشه برای برجسته سازی بافت ها یا سطوح عمودی فراوری شده مناسب نیست، می تواند در برجسته سازی سطوح ناصاف با بی نظمی های ظریف و ایجاد سایه عملکرد فوق العاده ای داشته باشد (همانطور که در شومینه تصویر بالا قابل مشاهده است.)نوردهی نقطه ای

نورهای بالا به پایین همانطور که از اسمشان مشخص است همیشه به پایین اشاره میکنند، در حالی که نورهای نقطه ای می توانند به هر جایی اشاره کنند. این نورها معمولا نور را با شدت بیشتر و در نقطه متمرکز تری می تابانند. استفاده فکر شده و مناسب از نور نقطه ای می تواند برای برجسته سازی ویژگی های سنگ طبیعی - چه این ویژگی یکدستی سطح باشد یا دانه دانه بودن یا هاله های ظریف - بهترین انتخاب باشد.

نوپردازی نقطه ای- استون کالا

سنگ لایمستون معمولا ویژگی های ظریفی داشته و می توان برای نورپردازی به آن از نور نقطه ای استفاده کرد. از سوی دیگر، گرانیت مشکی صیقلی شده از خود درخشندگی و تلالو بیشتری نشان می دهد که آن را برای استفاده در حمام ها محبوب نموده است.نور محیط

حتی نور محیط هم می تواند با به کار بردن در محیطی با بافت و هندسه ی صحیح تاثیر فوق العاده ای داشته باشد. شومینه موجود در تصویر زیر مثال بسیار خوبی از این مورد است. نکته کلیدی در استفاده از نور محیط، کاربرد آن در محیط هایی با طراحی ها و الگوهای برجسته است (به خصوص الگوهای منظم)، جایی که بازی نور می تواند بر روی اشکال هندسی بزرگتری ایجاد شود. توجه داشته باشید که در تصویر زیر به علت بازی نور و سایه، هم شومینه سنگی و هم حاشیه چوبی آن طیفی از هاله های عمیق را نشان می دهند.

شومینه سنگی - استون کالا


 

پاسخ گویی 8 الی 17 ساعت 8 الی 17 پاسخ گوی شما هستیم
تلفن:031-33807148 031-33807148
info@stonekala.com info@stonekala.com