انواع فراوری سنگ

انواع فراوری سنگ

در این مقاله به اصطلاحات رایج در فراوری سنگ میپردازیمپالیش یا ساب :

این فراوری متداول ترین فراوری سنگ می باشد . سطح سنگ صیقلی شده و لطافت خاصی به سنگ میدهد . بعد از برش سنگ وارد دستگاه ساب می شود نحوه ساب برای سنگ های مختلف با هم متفاوت است اما آنچه باید به آن اشاره کرد این است که هر سنگی قبل از ورود به دستگاه ساب بایستی کاملا سطح سالمی داشته باشد  تا استحکام خود را در زمان ساب حفظ کند برای از بین بردن تخلل سنگ و یا بر طرف کردن ترک های ریز سنگ از ماستیک و بتونه سیمانی و تور اپوکسی و ... استفاده می کنند.چرمی:

این روش زیر مجموعه آنتیک کاری سنگ می باشد. آنتیک کاری برای ایجاد حالت و حس قدیمی بودن به سنگ است. در روش چرمی کردن  به جای استفاده از لقمه های معمول در روش پالیش از لقمه های مخصوصی استفاده می کنند که بر روی قسمت های ضعیف تر سنگ تاثیر بیشتری دارد و باعث سابیده شدن بیشتر این قسمت ها میشود که در نهایت پستی بلندی های خاصی به سنگ می دهد.روش دیگر آنتیک کاری : سنگ در محفظه ای که در آن ساچمه هایی از فلز و یا سنگهای محکمتر هستند قرار داده می شود . محفظه  مخلوط از سنگ مورد نظر و ساچمه ها، بستگی به جنس سنگ و دستگاه و میزان آنتیک کاری دارد حول محوری می چرخد و عمل آنتیک کاری انجام می شود.تیشه ای :

این روش که معمولا با دست انجام می گیرد باعث ایجاد نا همواری بر روی سنگ شده تا اصطکاک را افزایش دهد.و برای سنگ فرش مکان های عمومی و یا پله ها انجام میشود  در بعضی از موارد بر روی نما نیز انجام می شود . تیشه کاری انوع مختلفی دارد و بسته به جهت، عمق و تعداد تیشه ها به یک تیشه، دو تیشه، تیشه چپ و راست، کلنگی و تیشه کلنگ دسته بندی  می شود .فلیم شده:

این نوع فراوری یکی از زیر مجموعه مضرس کاری است. در روش فیلم کردن سطح سنگ را می سوزانند  که هم به صورتا دستی و هم ماشینی انجام می شود. و باعث ایجاد ناصافی  و زبری روی سنگ می شود.روش دیگر مضرس کاری سند بلاست و شات بلاست است در  روش سند بلاست سطح سنگ با ماسه های پر فشار زبر میشود و در شات بلاست این کار با ساچ مه های فلزی انجام می شود . درهر دو روش بستگی به میزان مدت زمان قرار گیری سنگ در دستگاه مقدار زبری آن تعیین می شود.هر کدام از روش های بالا به طور معمول برای قسمت های خاصی از  دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرد. اما اجباری در مکان معمول وجود ندارد شما هر کجا و هر گونه که مایل هستید از آن ها استفاده کنید و زیبایی منحصر به فردی به باغ یا منزل خود بدهید.

پاسخ گویی 8 الی 17 ساعت 8 الی 17 پاسخ گوی شما هستیم
تلفن:031-33807148 031-33807148
info@stonekala.com info@stonekala.com