پروژه CarbFix2

استخراج CO2 از هوا و تزریق آن به بازالت های زیرزمینی

یکی از اصلی ترین چالش های قرن اخیر کاهش انتشار گازهای گلخانه ای مانند کربن دی اکسید است. یکی از راه های کاهش میزان درصد کربن دی اکسید در اتمسفر، استفاده از آن در تشکیل سنگ های متشکل از کربن است. پروژه CarbFix بر روی امکان تشکیل چنین سنگ هایی در کوه های اطراف هلیشیدی متمرکز شده است.

این پروژه در 11 اکتبر سال 2017 در هلیشیدی در 30 کیلومتری جنوب شرقی پایتخت ایسلند راه اندازی شد. تکنولوژی جدیدی که CO2 موجود در هوا را بیرون کشیده و به لایه های بازالتی زیر زمینی سویس، منتقل می کند. شرکت Swiss Climeworks به همراه شرکت Reykjavik Energy Icelandic اخیرا این فرایند را آغاز کرده اند و قصد دارند این فرایند را در مقیاس صنعتی امتحان کنند.

شرکت Swiss Climeworks مجموعه ای دانش بنیان است که در سال 2010 فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد. فعالیت این شرکت در واقع شامل استخراج CO2 از اتمسفر و تبدیل آن به محصولات کاربردی می باشد. این شرکت با استفاده از ماشین آلات و دستگاه های پیشرفته خود، CO2 را به صورت مستقیم از هوا استخراج می کند که خود تاثیر منفی این گاز گلخانه ای بر محیط زیست را کاهش می دهد.

برای اجرایی کردن این پروژه یکی از دستگاه های استخراج کربن دی اکسید شرکت Climeworks در محل یکی از بزرگترین تاسیسات زمین گرمایشی در ایسلند نصب شده است. با استفاده از این تجهیزات، CO2 استخراج شده از هوا، در فیلترهای مخصوص جمع آوری می شود، زمانی که فیلتر اشباع شد، با استفاده از انرژی هدر رفته از تاسیسات، آن را تا دمای جوش حرارت می دهند، سپس گاز را در آب حل کرده و به لایه های بازالتی منتقل می کنند. با این کار، در عمق حدود 700 متری زیر زمین، CO2 با مواد معدنی سخت مانند کلیسم واکنش داده و سنگ های سخت کلسیتی تشکیل می دهد. هنگامی که آب دوباره به سطح می آید، از دی اکسید کربن خالی شده است.

CarbFix - stonekala

در حالت طبیعی تشکیل این سنگ ها هزاران سال به طول می انجامد در حالی که با این فرایند، تشکیل سنگ در زیر زمین در عرض چند سال اتفاق می افتد. هرچند، در حال حاضر، هزینه های انجام این پروسه بسیار بالا است.

دلیل این نرخ غیرقابل باور، ساختار ویژه بازالت در لایه های زیرزمینی ایسلند می باشد. چرا که فلزاتی مانند آهن یا آلومینیوم به این فرایند کمک  می کنند.ClimeWorks

Reykjavik Energy

 

پاسخ گویی 8 الی 17 ساعت 8 الی 17 پاسخ گوی شما هستیم
تلفن:031-33807148 031-33807148
info@stonekala.com info@stonekala.com